Shimpo ST-329BL [ST-329BL-0-230V] Blacklight LED Stroboscope Array, 9.25" (235 mm), 230 VAC, 18 LED's in 2 groups
Tags/penandaan: Additel , Digital , Pressure , Calibrators
The ST-329BL’s LED array provides a bright, stable black light over a wide measurement range with a lifetime far exceeding xenon lit stroboscopes. The ST-329BL arrays are available in several standard sizes from 9.25” (235 mm) to 65” (1650 mm) in length. Custom sizes are available upon request. The arrays are easily mountable on production equipment. An optional mounting adapter kit is available to aid in array installation. A separate control enclosure is connected with 6.5’ (2 m) cable to the array. Operation is simple with the 8 button keypad and large, backlit LCD display. Phase shift, flash duration, plus flash rate are all quickly adjustable via the control. The unit can work off user programmed flash frequency or from a remote sensor’s signal which will automatically adjust to corresponding process fluctuations.
Features:
  • Long-life LED operation
  • Adjustable Flash Pulse duration achieves sharper images for detailed inspection
  • Input sensor trigger function allows process machinery to control flash rate
      using external signal input
  • Ten standard size lengths from 9” (235 mm) to 65” (1650 mm). Custom options available.
  • x2 and 1/2 keys for large adjustment rate change or +/- for fine tuning
What's In The Box:
  • (1) Stroboscope Array and Control
  • (1) AC power cord, 6.5' (2 m)
  • (1) Control/Array Connection Cable (5 pin), 9.8' (3 m)