GE Druck DPI 615 [DPI615S-PC-150PSIA] Intrinsically Safe Pneumatic Calibrator with Data Documenting, 0 to 150 psi (0 to 10 bar), Absolute
The GE Druck DPI615S-PC-150PSIA Intrinsically Safe Pneumatic Calibrator is a self-contained, battery powered package that contains a pressure generator, fine pressure control, output measurement capabilities, as well as facilities for 4 to 20 mA loop testing and data storage. The rugged weatherproof design is styled such that the pressure pump can be operated and test leads connected without compromising the visibility of the large dual parameter display. The mA step and ramp outputs and a built-in continuity tester extend the capabilities to include the commissioning and maintenance of control loops.
Sensing
Simplified Operation
Dedicated Task Menu
Use the advanced mode for custom tasks and add to the user task menu for future use.
Remote Pressure Sensors
By adding up to 10 external sensors (one at a time; sold separately) the working range of the calibrator can be extended. Modules from 1 inH2O to 10,000 psi are available to suit most applications.
Portable Documenting
Reporting Errors in the Field
Completing the Paper Trail
Features:
  • Pressure range: 0 to 150 psi (0 to 10 bar)
  • Pressure type: Absolute
  • Accuracy %FS: 0.025
  • Intrinsically Safe
  • Documenting capabilities include error analysis with pass/fail status and graphs
  • Two-way PC communication via RS232 interface for transferring procedures and results
  • Integral combined pressure/vacuum pump
  • mA step and mA ramp outputs
  • 4 to 20 mA loop testing and fault finding capabilities
  • Internal memory for up to 10,000 values
  • Working range can easily be extended with remote pressure sensors (sold separately)
  • Dual readout: input and output
  • Hand-Pump: -22 inHg to 300 psi capability