Chauvin Arnoux MA194-350 [P01120592] 100mA – 10000A MiniFlex Flexible Current Sensor, Ø 100mm
Chauvin Arnoux MA194-350 [P01120592] 100mA – 10000A MiniFlex Flexible Current Sensor, Ø 100mm.The MiniFLEX MA194 are flexible current transformers for connection to Chauvin Arnoux power and energy recorders, power analyzers and power and mains analyzers for measuring alternating currents. They replace the MiniFLEX MA193 series and convince with an improved opening and closing mechanism: By simply pressing the yellow button, the red Rogowski coil of the current transformer is released, in order to simply lay it around the conductor. When closed, the coil snaps in and locks firmly. The MiniFLEX MA194 is available with 3 different loop lengths: 250 mm (Ø 70 mm), 350 mm (Ø 100 mm) and 1000 mm (Ø 30 mm). The MiniFLEX series is characterized by its very thin Rogowski coils with a special flexibility. In addition, it impresses through a particularly high measuring range (e.g. from 200 mA to 10 kA AC with PEL 104 or C.A 8336).
  Options 0 Item Selected
Image
Model
Product Name
Price
Available
Quantity