Additel ADT 760 [ADT760-MA-10-CP10] Automatic Handheld Pressure Calibrator, -12.5 to 300 psig (-0.86 to 20 barg) w/CP10 Sensor, 0.1% FS, ±10 psi (±0.7 bar)
Tags: Fluke , Basic , Battery , Analyzer
Additel ADT 760 [ADT760-MA-10-CP10] Automatic Handheld Pressure Calibrator, -12.5 to 300 psig (-0.86 to 20 barg) w/CP10 Sensor, 0.1% FS, ±10 psi (±0.7 bar). The 760-MA generates and controls pressure from vacuum pressures up to 300 psig (20 bar.g) with an accuracy of 0.02%FS. Equipped with a built-in barometric reference, each unit can switch between gauge and absolute pressure types. A variety of internal sensors are available which offer lower pressure ranges for improved performance. Documenting Process Functionality: Each model of the Additel 760 series has an option incorporating documentation and communication functions turning your 760 into a multifunction documenting process calibrator. This feature provides HART communication, task documentation and data logging.