Additel ADT 946A [ADT946A-N2] Hydraulic Calibration Pump, 1/2 NPT Female, 15,000 psi (1,000 bar) - Mineral Oil
 Configure Options
Additel ADT 946A [ADT946A-N2] Hydraulic Calibration Pump, 1/2 NPT Female, 15,000 psi (1,000 bar) -  Mineral Oil. This pump incorporates a dual-piston system which is ideal for filling large volume workload with the hand pump and providing smooth increase and decrease of pressure with the high pressure, fine adjust screw press. The ADT946AN2 test pump incorporates an isolation valve which isolates the calibration volume from the check valve associated with the hand pump. Because the check valve can often be a source of leaks and maintenance, the isolation valve provides more stable measurements and reduces potential maintenance of the pump. Three hand-tight quick connectors installed on the pump allow easy connecting and disconnecting to the test pump without the need for PTFE tape or wrenches. The Additel ADT946A-N2 is an ideal comparison test pump for calibrating pressure measuring instruments such as test gauges, indicators or transducers.
  Options 0 Item Selected
Image
Model
Product Name
Price
Available
Quantity